OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Čím ich kŕmiť?

 Krmivká , vitamíny a rôzne doplnky stravy pre ušiačikov...

 

POTRAVA:

Najdôležitejšou zložkou potravy králičkov je SENO,

a jadrové krmivo.Na trhu je množstvo druhov krmív, ktoré v dosť veľkoej miere nie sú pre králiky vhodné, hlavne miešané krmivá obsahujúce pšenicu a kukuricu,tým sa radšej vyhnúť...

  Naše králiky sú kŕmené domácim senom z vlastnej záhrady-lúčna zmes a lucerna,granulkami od značiek DEUKANIN a MIFIMA.Za nás odporúčam ešte aj krmiva značky Berkel Futter.

Do potravy pridávam aj ovsené vločky či natrhané šípky,nakoľko obsahujú veeeľa vitamínu C !! Na tejto strave môžno chovať králička neustále,hlavne mláďatká do 12teho týždňa života.Na obrusovanie zúbkov je dobrý vytvrdnutý chlieb bez plesní! ktorým však krmime veľmi sporadicky.Na okus sú vhodné prútiky vŕby či z nestriekaného ovocného stromu, či liesky. 

 
Správne a pravidelné kŕmenie je pre králička životne dôležité. Toto tvrdenie síce platí pre všetky živé tvory, pre králiky ale dvojnásobne. Králik má totiž špecifický tráviaci systém, vďaka ktorému musí takmer neustále jesť. Nová potrava totiž v črevách posúva ďalej tú starú. Preto jej králik až 70-krát denne.
SENO pre králiky
Najdôležitejšie potravou králikov chovaných doma je seno. To obsahuje dostatok vlákniny, ktorá je veľmi dôležitá pre správnu peristaltiku čriev. Prežúvania sena tiež napomáha pravidelnému obrusovanie zubov. Seno by mal mať Váš králik neobmedzene k dispozícii. Pri nákupe sena je dôležité, aby bolo bezprašné a voňavé. Kvalitné seno spoznáte podľa krásne zelenej farby. 
Najlepšie je sušiť si vlastné-domáce seno. Nie všetci ale samozrejme majú tú možnosť. Ak ju máte, tak najlepšie je lúčne, horské seno. Najkvalitnejšie je seno z prvej kosby, tzn. z prelomu mája a júna. Seno z prvej kosby obsahuje viac vlákniny ako seno z druhej, či tretej kosby. To ale neznamená, že sená z ďalšej  nie sú kvalitné a králiky ho nebudú jesť. Len neobsahujú tak veľké množstvo vlákniny. Čerstvo usušené seno sa musí nechať minimálne 6 týždňov uležať. V sene počas tejto doby prebiehajú chemické zmeny a môže u králičkov vyvolať tráviace problémy.K senu môžeme králikovi ponúknuť sušené bylinky: skorocel, púpava,nechtík,echinacea
 
Zelenina obsahuje pre králiky veľa prospešných vitamínov a minerálnych látok. Čerstvú trávu alebo zeleninu by králiček mal mať, keď nie každý deň, tak aspoň každý druhý deň. Zelenina nesmie byť zaparená, stará alebo plesnivá a musí byť dôkladne umytá. Dôležité tiež je, aby mala izbovú teplotu. Príliš chladná zelenina priamo z chladničky by mohla králičkovi spôsobiť tráviace problémy a králiček by vylučoval mäkké bobky, tzv. Vianočky. Každý králiček má iné chute a každému bude chutiť iná zelenina. Favoritom väčšiny ale sú vňať petržlenu, mrkva. Niektorí majú radi fenikel, z byliniek potom napríklad kôpor, mätu. Musí sa však dávať pozor na obsah minerálnych a iných látok v zelenine a bylinkách. Niektoré totiž obsahujú látky, ktoré sú pre králiky škodlivé. Ďalšie druhy nie je vhodné dávať králikom pravidelne, ale len raz za čas.
 
vetvičky STROMOV
Vetvy sú pre králiky vhodným doplnkom stravy. Kôra niektorých stromov má v sebe mnoho prospešných látok a navyše ušákom pomáha pri obrusovaniu zúbkov. A v neposlednom rade králiky okusovanie vetiev baví a dokážu sa s tým pohrať.Odporúčame konáriky Vŕby,nestriekaných ovocných stromov,liesky. 
 

DOPLNKY POTREBNÉ PRE KRÁLIKY:

Zajkom môžeme podávať  vitamínové prípravky -AMIVIT a OPTIMIN.Taktiež je dobré pridávať na okyslenie vody,prípravok ACIDOMID (proti bakteriálnym a plesňovým chorobám,na ktoré sú králičky náchylné)-podávam ho pravidelne.

                 

Taktiež dávam králičkom probiotiká PRORABBIT,NUTRI MIX a i.

PRORABBIT:zabraňuje rastu a množeniu nežiadúcich baktérií aj udržiavaním optimálneho pH /produkciou kyseliny mliečnej, octovej/. Spolu s ďalšími mechanizmami priaznivo ovplyvňuje rentabilitu odchovu mláďat a odchov bez použitia antibiotík. Svojou produkciou mucínu stimuluje aktivitu imunitného systému.

NA ČO SLÚŽI:Na prevenciu a liečbu hnačkových ochorení, zvýšenie  odolnosti  proti kokcídiovým nákazám, zvýšenie obranyschopnosti organizmu, protizápalové a protialergické účinky, zlepšenie produkčných ukazovateľov, zvýšenie hmotnostných prírastkov, zlepšenie konverzie živín, skrátenie času rekonvalescencie, po podávaní antibiotík a chemoterapeutík, pri každej zmene krmiva, biostimulátor rastu.

MINERÁLNY KAMEŇ: Vynikajúci doplnok stravy-napomáha k obrusovaniu zúbkov pri jeho hlodaní a tiež z neho zajko dostáva potrebné minerály a vitamíny.

CITROENZYMIX-veľmi potrebná a dôležitá vec,ktorú by ste mali mať doma.

-v malom množstve zvyšuje chuť do jedla a zlepšuje tráviace procesy. 

-stabilizuje kyslosť žalúdka 

Zabránenie výskytu tráviacich porúch pri zmenách krmiva. Prevencia a podpora liečby nekrotickej enteritídy.

 

Od 14teho týždňa môžeme králičkovi dávať aj mrkvičku,kúsok jablka,hrsť čerstvej trávy,vňať z mrkvy,púpavu,skorocel,vetvičku z jablone,uschnutý chlebík bez plesní!!.